TOTALITNÍ ŘÁD - premiéra klipu DEBUSTROL

Zveřejněno: 5.prosince 2021

TOTALITNÍ ŘÁD. Nový klip skupiny DEBUSTROL! Hlavní role: Martin Dejdar.

Debustrol – thrashmetalová legenda, jedna z nejagresivnějších kapel českého extrémního metalu, jejíž sláva a zvuk se mezi námi fanoušky metalu nesou již 35 let. Debustrolu síla, razance a naléhavost jak textu tak „řezačky“rozhodně věkem neslábne. Naopak. Přesvědčí nás o tom jejich nový klip TOTALITNÍ ŘÁD. Již 5. 12. 2021.

cl tot rad aa

Při poslechu klipu se člověku zatají dech a mrazí ho. Z textu, nářezu i prostředí, ve kterém byl klip natočen. Během chvilky nás přenese do komunistického lágru s názvem Vojna a pocítíme alespoň náznak utrpení a bezmoci neprávem odsouzených vězńů. To vše umocní herecké umění Martina Dejdara, který se v klipu zhostil role vězně.

tot rad md

Objekt památníku Vojna se nachází u Příbrami. Sloužil jako tábor nucených prací pro politické vězně komunistického režimu. Bylo zde vězněno, mučeno a týráno mnoho skvělých českých lidí. A také hrdinů 2. světové války, kteří bojovali za naši vlast, za naše životy. Všechny vězně spojovalo jedno – byli nepohodlní tehdejšímu totalitnímu režimu. Nyní je tento objekt památníkem obětem komunismu.

cl tot rad d

Zakladatelem skupiny Debustrol je Martin Kolinss – zpěvák, kytarista, textař, skladatel, který skupinu vede již přes 35 let.

Martine, Ty dokážeš svým textem i hudbou důrazně a razantně vyjádřit pocity, atmosféru, názor. O čem je tato skladba?
Píseň je o Totalitním Řádu, který se sem opět pomalu, ale jistě dostává. Nesmyslná opatření znamenající totální rozklad společnosti na dvě skupiny lidí je jasnej plán, který má Řád a je předem dávno připraven. Pod zástěrkou zlatého viru se na nás žene absolutní omezení veškeré svobody jednotlivce. Takže jsme klip natočili v jediném komunistickém lágru, který se uchoval, a to v Památníku Vojna, a jako herec, který zde hrál svou životní roli uvězněného letce RAF Antonína Maděry, nás napadl právě Martin Dejdar. Je to lehké připomenutí toho, že svoboda je vrtkavá věc a bez boje se o ni dá velmi lehce přijít…

cl tot rad h

Kdy jsi tento text napsal a jak dlouho Ti jeho napsání trvalo?
Text vznikl na přelomu dubna a května tohoto roku, kdy bylo vše zavřené a člověk se málem nemohl jít ven ani proběhnout. Byl jsem z této situace tak frustrován, že mě okamžitě napadl název textu a pak už to šlo všechno samo. Když je nápad, tak je text napsán velmi rychle. Ale postupně ho různě upravuji a hraji si se slovíčky. Takže někdy to pak do finální podoby trvá i měsíc.

cl tot rad e

Natáčení klipu trvalo jeden den. Jak si se cítil v prostředí bývalého komunistického lágru?
Památník Vojna má svou nenapodobitelnou atmosféru, ze které tě naprosto mrazí a máš z ní hrůzu. A tu jsme chtěli využít a natočit zde opravdu strach nahánějící klip.

cl tot rad g

Dovedeš si představit, že v nedávné minulosti v tomto samém lágru političtí vězni museli „přežít“ například deset let?
Samozřejmě si to nikdo z nás nedovede ani představit, co zde političtí vězni museli na vlastní kůži prožívat. Absolutní degradace lidství a svobody je tu cítit za každým rohem. A proto, že je to stále aktuální téma se k tomu vracíme. Nikdy nevíš dne ani hodiny a vše se může vrátit. Přece jen tato minulost není zase tak dávná.

cl tot rad f

Hudebníci jsou lidé s mimořádným vnímáním. Současně dokáží několika slovy, tóny a energií vyjádřit pocity a nálady, tisíci slovy nezdělitelné. Když se několik hudebníků spojí a dají do skladby všechno, vznikne obrovský nářez. A když jim pomůže skvělý filmař a PAN herec, je to MASAKR.

cl tot rad i

Toto vše uvidíte a uslyšíte v novém klipu skupiny DEBUSTROL, skladby TOTALITNÍ ŘÁD, která se pro mnoho lidí stane „hymnou“ této doby.

Hlavní role: Martin Dejdar. Kamera: Pája Junek. Vytvořilo: Filmové studio Junek Film

V neděli 5. 12. 2021 k sobě nepusťte čerty. Pusťte k sobě DEBUSTROL!

cl tot rad a

Text: Iv. Nikitinská, Martin Kolinss – DEBUSTROL, foto:  Pája Junek - Junek Film, Daniel Kalabis


 

TOTALITNÍ ŘÁD - premiéra klipu DEBUSTROL