Jiří Stivín nejen o krásách hudby

Zveřejněno: 23.února 2022

Jiří Stivín je jedna z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších osobností evropského jazzu. PAN skladatel, multiinstrumentalista a pedagog, původním povoláním filmař (kameraman). Vystudoval kameru na FAMU. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval na Královské hudební akademii. Nositel Státního vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

 Člověk, který přes půl století předává lidem radost, krásno a sílu, svým uměním, přeneseným do tónů „nejen“ zobcové flétny.

 Jiří Stivín d
Okouzlení hudbou v podání pana Jiřího Stivína zažili milovníci umění také v Příbrami. Dne 19.2. 2022 v Divadle Příbram. Při koncertu s názvem Baroko jako inspirace. V tomto recitálu pan Stivín interpretuje hudbu středověku, renesance i baroka. Znějí zde skladby nejen A. Vivaldiho, G.F. Handela a G. Ph. Telemanna, ale také Stivínovy úpravy skladeb J. S. Bacha.

Pane Stivíne, skrze flétnu dokážete lidem předat nádherné zvuky, tóny, melodie, radost, hudbu. V kolika letech jste začal na flétnu hrát?
Na zobcovou asi v šestnácti, na příčnou asi o dva roky později.

Kdo Vás učil na flétnu hrát? Chodil jste do ZUŠ?
Mým prvním učitelem byl Milan Munclinger a na vojně Jiří Válek. ZUŠka mne minula.

Jaké jste byl dítě?
Dost jsem chodil za školu, by jsem samá koule a moc jsem se neučil.

I přesto jste dokázal vystudovat. A studovat také na Královské hudební akademii v Londýně. Máte z doby svého studia v Londýně nějakou historku, či postřeh, o který by jste se s námi rád podělil?
Anglie mně učarovala – je to pohádková země.

Váš hudební projev charakterizuje genialita, nespoutanost a improvizace. Jaký je Váš názor na improvizaci v hudbě?
Jsem svobodný a nejsem vázaný žádnými pravidly. Je to tak, že když se improvizuje, musí se na všechno zapomenout. A to je právě to geniální. To je to, co mě na tom nejvíc baví. Musíte nechat tělo, aby hrálo samo,“….Doporučuji na facebooku moje stránky, kde to rozvádím. (Pokus o úvod do umění improvizace. J.S. 1.11.2021)

V barokních skladbách se mohlo improvizovat a už dopředu se počítalo s tím, že ji interpret „svým způsobem“ dotvoří, podobně jako v jazzu. Můžeme se tedy těšit na Vaši mistrovskou improvizaci i při Vašich koncertech?
Baroko jako inspirace je ideální stav pro kreativní tvorbu.

Vaše umění prolíná mnoha hudebními styly. Boří mezi nimi hranice. Jaký máte názor na hranice stylů v hudbě?
V hudbě jde hlavně o osobité pojetí a originalitu bez rozdílu stylu a hranic.

Jaké skladatele máte nejraději?
Jde to o tom koho posloucháte. Hudební osobnost může hrát kohokoliv a není to o skladateli.

Krásně a zcela specificky Vás charakterizuje Vaše čepice. Mimo jiné Vám velmi sluší. Vaše láska k nim přišla v 60tých letech. Můžete nám prozradit jak?
Jedinou čepici, kterou vždy mám, nosím do absolutního roztrhání. Když životnost čepice dojde, nechám si ušít novou, na míru. Láska k čepicím přišla v šedesátých letech, kterou jsem si vyžebral po komparzistovi, (ještě ji mám schovanou), začal jsem ji nosit, tak jsem si na ni zvykl, že jsem si řekl, že bez čepice už nikdy…

Bydlíte na kouzelném místě. Ve starobylém mlýně, který jsem doslova vyzvedl z trosek a vrátil jste mu život. Z ruiny, vrácené Vám v restituci, jste vybudoval příjemný domov, pracovnu, nahrávací studio i místo pro setkávání. Co pro Vás toto místo nyní znamená?
Domov, zázemí, pohodu.

V tomto nádherném mlýně také pravidelně pořádáte workshopy. V roce 1999 jste založil Centrum pro improvizaci v umění. Můžete nám říci cokoliv o Vašich workshopech?
...workshopy, které se odehrávají o víkendech a účastníci na nich improvizují na určité téma, jako je například blues, lidová hudba či jiná inspirace. Improvizace je věc, jež mě hodně zajímá, protože je neprobádaná. Pokud se chce kdokoli přihlásit, může tak učinit pomocí našich stránek CaPART. Cap znamená čepice a art je umění,“ je zde i nahrávací studio, v němž točil desky například Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou nebo Radůza.

V hlavní místnosti svého domova máte uloženo svých 300 fléten. Věřím, že to není konečný počet. Hrajete na každou z nich?
Rád je pozoruji a čekám na výzvu.

Pane Stivíne, velmi Vám děkuji za Váš koncert a jsem poctěna Vaším rozhovorem. Přeji Vám ještě mnoho krásných chvil s hudbou, spoustu nových fléten a hlavně stálé zdraví, štěstí a mnoho let plného života.

 Iv. Nikitinská

 

 

 


 

Jiří Stivín nejen o krásách hudby