E!E skočili do nového roCku naplno!

Zveřejněno: 8.března 2022

S punkovou legendou E!E nejen o punku.

Příbramská punková skupina patří dnes již k žijícím, hrajícím legendám punku. Skupina, která 35 let plní koncerty po celé ČR svými fanoušky. Skupina, která vydala 15 alb a připravuje se na natočení alba nového. Natáčí nový klip a připravuje koncert k 35. výročí E!E, který se uskuteční 7.5.2022 v Příbrami v Junior klubu. Skupina, která nemyslí jen na sebe a pomáhá těm, kteří to nejvíce potřebují. Dětem.
wE!E
Vítejte v krátkém rozjímání o punku, dobru a pomoci s Bořkem Řehořem a Petrem Stawarzem – členy E!E.

Tento rok slavíte 35. výročí kapely. Vydáte nové album, natočíte klip a uspořádáte výroční koncert v Příbrami. Je to Váš „velký rok". Do kterého Vám přejeme stálé zdraví, štěstí a hodně sil. Vyzraďte nám, jak a kde vznikly E!E a co po tomto „velkém třesku" následovalo?
Bořek: E!E vznikly v roce 1987 jen tak v restauraci U Pelikánů v Příbrami, aby se něco dělo a nesedělo jen u piva. Hudební „analfabeti“ však natočili hned za rok první demo Obyčejní poserové, které se rychle rozšířilo a začalo se živě vystupovat. Následuje nonstop turné a vydávají se studiové i živé desky. Odměnou za činnost a úspěchy souboru byl koncert se skupinou Sex Pistols v Praze, v roce 1996. Rok 2022 je výzvou k další desce a oslavě 35 let na trhu s punkem. „Alkohol dělá z lidí E!E."
Petr: Já jsem vznikl v E!E po rozpadu kapely Franta Mast.V E!E se uvolnilo místo kytaristy a mě se tam podařilo v r.1991 vtírnout.V roce 1993 odešel bubeník Robert Kyselo (Kyseláč) , tak jsem oslovil mého spoluhráče z Franty Masta Romana Vojtíška, který začal hrát s E!E na bicí nástroje. Tato sestava se ustálila až do toku 2013, kdy nás bohužel opustil Bakča.

V nejbližších dnech nahrajete nové album.
Bořek: Novou desku plánujeme už pár let. Máme hotovo, nazkoušíno a jdeme do studia a to zpět do našeho skalního Aviku. Tentokrát EXAVIK do Klatov, kde mimo jiné točily i Trautenberk. Ale pozor, náš zvuk bude samozřejmě ee. Jsme připravený jako nikdy. Vždycky jsme s Bakčou dodělávali desky až ve studiu, ale možná to mělo něco do sebe. Plán vydání je pod strome!eček….
Petr: Díky covidové hrací pauze pilně zkoušíme a pilujeme poslední věci. Zdržuje nás Bořek s textama. Asi to dodělá až bude mít nůž na krku ve studiu.

wE!E studio x
K albu chystáte i nový klip. O čem bude? Kde ho budete nahrávat? 
Bořek
: Tak to si mě zaskočila. To je nápad Stawyho a je to třeba ho začít řešit – ne Stawyho, ale ten klip.. Chtěli jsme původně udělat ještě oficiální klip na nějakou starší známější věc, ale uvidíme. Třeba vyberem něco z nový desky. Takže o čem bude a kde to bude je ve hvězdách nebo v Bořkovicích.
Petr: Jasná věc. Dal jsem to rovnou na stránky. Je třeba držet fanoušky v pohotovosti.
wE!E studio c
Chystáte také výroční koncert.
Bořek
: Jo jo, už se plánuje koncert ve spolupráci s Městským kulturním střediskem, velká akce v obnoveném Junior klubu. Vypadá to, že to bude spíš fesťáček. Chceme pozvat dost spřízněných kapel ať to stojí za to.
Petr: Takže pro upřesnění Junior klub v Příbrami 7.5.2022 a možná i nějaký překvapení.

Čeká Vás také po celý rok spousty koncertů a festivalů. Na kterých festivalech Vás letos můžeme vidět?
No nasmlouváno máme akcí dost, jde o to jak se bude vyvíjet situace na trhu s chřipečkou a co nám zase politici vymyslí za překážky životu. V plánu jsou festivaly Tří sester – Braník v Praze, Barvy léta v Poděbradech, Keltská noc v Harrachově. Dále klasickej Brněnec, Pekelný ostrov v Holýšově, Magmafest v Jihlavě a další a další, do toho solo koncerty – vše na http://www.eecka.eu/concerts/

wE!E koncert b(Poznámka Bořka k fotografii: "Výborná fotka z koncertu s letícím člověkem - je to můj syn - bude slavnej. ")

Punk je hudební a životní styl. Mnoho lidí zařazuje „punkáče“, mezi výtržníky, flákače, drsňáky. Ovšem není to tak. Což vy dokazujete. Nejen svými skladbami, jako např. v písničce Brečím:

„Proč nás lidi nenáviděj,
když chcem lepší svět…"

Vy to dokazujete i svými činy. Již několik let pomáháte například organizaci AVALONE, se kterou bojujete proti těžkým popáleninovým úrazům a rakovině u dětí. A pomáháte dětem těžce nemocným a popáleným. Proč?
Bořek: Všichni už jsme rodiče i prarodiče, takže to berem jako samozřejmost, jde přeci hlavně o děti. A pro správnou věc hráváme i v okolí Plzně na akcích Migese z SAS a jezdili jsme pravidelně taky na Rock proti rakovině do Ražic. V případě Avalone je nejlepší ten kontakt s dětmi, kterým se pomáhá.
Petr: Bořek navíc pravidelně přispívá Centru Bazalka v Českých Budějovicích, které se stará o postižené děti a je v kontaktu s Hnutí DUHA, ohledně životního prostředí.

S AVALONE spolupracujete také každoročně na tvorbě preventivního kalendáře PÁLÍ, kterým šíříte prevenci popáleninových úrazů a výzvu k zápisu do Českého národního registru dárců dřeně. I díky Vám se výzva a prevence rozšířila mezi desetitisíce dětí do škol, nemocnic, dětských domovů a organizací po celé ČR. Do těchto kalendářů jste nafotili krásné plakáty s popálenými a nemocnými dětmi – „bojovníky Avalone". Jak probíhalo focení? Jak se Vám s těmito dětmi fotilo?
Bořek:
V tom je ta síla, že to fotíme přímo s dětmi, kterým to pomáhá a o takto „živé" kalendáře je čím dál větší zájem. Třeba na živo po koncertě jsou ty děti úplně úžasný.
Petr: A když jsme fotily plánovaně na Bowlingu v Příbrami, byly jsme všichni jako starý kamarádi.

wE!E b

Punkovými hvězdami jste již 35 let. Kde berete inspiraci a náměty k novým skladbám, textům?
Bořek
: Je to tím šíleným životem, žít ze dne na den a naplno, ale já sem vlastně věčnej optimista.
Petr: Já sem nesmrtelnej….,inspirace je běžný život co vedem.

Punkové koncerty jsou pro hudebníky i velmi náročné na fyzičku. Jak o sebe pečujete? Jak se udržujete v tak perfektní kondici?
Bořek
: Drobet cvičim a běhám kvůli zádům, na kolo už se práší – vítězí alkohol.
Petr: Co je to kondice? Zatim všechno drží a funguje

Jednoznačně dokazujete, že Punk's Not Dead. Moc Vám děkuji za Váš čas a rozhovor a přeji Vám další a další roky, plné hudby, koncertů, nadšených fanoušků. A protože jste punkové hvězdy, žijící legendy a poslední slovo patří Vám.

Bořek: Alkohol dělá z lidí E!E

Petr: Ave Péťa

Text: Bořivoj Řehoř, Petr Stawarz, Iv. Nikitinská, foto: archiv E!E


 

E!E skočili do nového roCku naplno!