Ocitl jsem se na hraně života a smrti

Zveřejněno: 1.října 2022

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice
petr vaniš

Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší historie, který se jako první rodilý Čech probojoval na nejprestižnější kulturistickou soutěž Olympia Weekend v Las Vegas USA.

V neděli 30. října 2022 od 14 hodin v příbramském divadle Antonína Dvořáka Petr pořádá 4. ročník kondiční soutěže v kulturistice a fitness PEVAN CLEAN CUP. Můžeme se těšit na přehlídku mladých sportovců a sportovkyň v závodních kategoriích: kulturistika, bikini fitness a physique. 

Petr je "jeden z nás". V 17 letech utrpěl těžký popáleninový úraz. Celým jménem Petr PeVan Vanis IFBB Clean. Dvojnásobný mistr světa v kulturistice, Mr. Universe, Mr. Olympia, mistr Evropy-Petr Pevan Vaniš. 

Krom toho, že je Petr i mým trenérem a poctivě v jeho posilovně posiluji své tělo i mysl, zodpověděl mi i na mé otázky. V průběhu své vrcholné kariéry Petr dosáhl totiž téměř všeho, co si zamanul. Stála za tím dřina na hranici lidských možností. Někdy onu hranici i překročil. Použil doping. Sám málem právě kvůli tomu přišel o život, zachránila ho operace srdce. I proto se tvrdě pustil do boje proti dopingu , jehož součástí je i tato soutěž.

Petře, proč pořádáš tuto soutěž?
Mým hlavním impulzem pro vznik soutěže PeVan Clean Cup, byly mé zdravotní problémy, které jsem v souvislosti s kulturistikou prodělal. Kulturistika a fitness je v katastrofální situaci, co se týče dopingu. A co je nejhorší, že již i na té nejnižší úrovni je plno dopingu, a to nemá obdoby v žádném jiném sportovním odvětví. A co je vůbec nejhorší, je rozšířen již i mezi náctiletými! Po tom, čím jsem si prošel jsem svůj náhled na kulturistiku a fitness změnil a chci kulturistice a fitness a mojí mateřské federaci SKFCR pomoci s bojem proti dopingu. Proto vznikl projekt Čistě s PeVanem, jehož součástí je i nedělní soutěž v Příbrami. 

Co je cílem Tvého projektu Čistě s PeVanem?
V tomto projektu bojuji za očištění mládežnické kulturistiky a fitness. Sotva byste našli sportovní odvětví, kterému se vyhnuly aféry s užíváním zakázaných látek. Smutnou královnou v oblasti dopingových skandálů je kulturistika, která v počtu odhalených případů převyšuje ostatní sporty mnohonásobně. S danou statistikou souvisejí i další otřesné skutečnosti, totiž že v kulturistice a fitness se vyskytuje doping v obrovském rozsahu i na kondiční úrovni, a dokonce mezi mladými, často „náctiletými“ nadšenci pro kulturistiku. Projekt Čistě s PeVanem má ambici tyto hrozivé údaje změnit; zredukovat seznam dopujících mladých kulturistů a fitness nadšenců, jak to jen půjde.

Jak Ty vidíš další cestu kulturistiky?
Kulturistika mládeže a úrovně fitness má přinášet radost ze cvičení a formovat zdravé tělo, ne představovat činnost, která lidský organismus vede do záhuby a systematicky ho ničí. Důkazem jsou rok, co rok předčasná úmrtí vrcholových závodníků. Otřesné jsou i počty dopujících nezletilých kulturistů.

Užíval si také doping? Ohrozil Tě na životě?
Ano. Vím velice dobře, o čem je řeč. Prožil jsem sice úspěšnou sportovní kariéru, ale za cenu toho, že jsem se sám ocitl na hraně života a smrti. Svůj příběh kulturisty a jeho slasti i strasti jsem popsal v biografické knize Vyhrát nebo zemřít, na níž jsem pracoval s novinářem a komentátorem Tomášem Klementem. Po přečtení knihy se jistě nebudete divit tomu, že vznikl projekt Čistě s PeVanem, ve kterém chci mladým nadšencům kulturistiky a fitness ukázat cestu k tomu, jak provozovat svůj milovaný sport čistě bez dopingu, a ochránit je tím před hrozbou vážných zdravotních problémů či nenávratně poškozeného zdraví.

Kde si mohou zájemci koupit tuto knihu?
V neděli na soutěži, v posilovně PeVan v Sedlčanech, či kdykoliv na mém webu, či webu AVALONE.

Co vše je součástí tohoto projektu?
Antidopingová osvěta, školení trenérů mládeže, natáčení rozhovorů, podpora talentů, vzdělávání mládeže, pořádání a podpora soutěží.
A mým prvním velkým počinem je právě soutěž PeVan Clean Cup. Soutěží chci dát mladým nadšencům kulturistiky a fitness tu možnost zasoutěžit si načisto, bez života nebezpečných látek. Na soutěži se budou dělat dopingové testy, budu se snažit případným podvodníkům co nejvíce znepříjemnit obejití dopingových testů tím, že se budu snažit, aby byli na závodech i krevní testy a detektor lži.

Soupeři i kolegové, Tě několikrát kvůli Tvému osvalenému vzhledu nazvali „mimozemšťanem“. Nabízíš, kromě knihy, něco i pro nás pozemšťany?
Ano. Věnuji se svým klientům jako osobní trenér, sestavuji tréninkové a výživové plány, připravuji zájemce na závody, docházím za klienty i domů, vedu skupinové kruhové tréninky v mé posilovně PeVan v Sedlčanech.

Sám si kvůli dopingu stál doslova na hranici mezi životem a smrtí. Zachránila Tě operace srdce v pouhých 45 letech. Je něco, co by si chtěl vzkázat mladým lidem, kteří se vrhli do jakéhokoliv sportu?
Mějte vůli a jděte si za svým snem! Ale v první řadě myslete na svoje zdraví, bez něj to nejde, bez něj se nikam nedostanete. Dělejte kulturistiku a fitness s velkým rozumem. Pamatujte, že na prvním místě stojí vaše zdraví, bez něj ničeho nedosáhnete.

Přijďte v neděli do příbramského divadla podpořit čisté sportovce, a tak potřebný projekt. Vstupné je symbolické, 99,-Kč. Na pódiu uvidíte sportovce a zajímavé hosty nejen z kulturistického a fitness prostředí.
pevan 23 a
Pevan AVALONE B
Petr spolupracuje s Avalone. Trénuje popáleného chlapce a svým příběhem chrání tisíce zdravých dětí. Jeho příběh najdete také v preventivních kalendářích PÁLÍ! 2023: http://pali.avalone.cz/

Text: Iv Nikitinská, Petr PeVan Vanis IFBB Clean, foto: Petr Vaniš

petr vaniš c


 

Ocitl jsem se na hraně života a smrti