M. Kolinss o svobodě a klipu Totalitní řád

Zveřejněno: 26.ledna 2022

"Svoboda pro mě především znamená, že si můžu rozhodovat sám o sobě a za sebe sama." - Martin Kolinss

Klip TOTALITNÍ ŘÁD  české thrashmetalové skupiny DEBUSTROL byl natočen v listopadu 2021 nedaleko Příbrami, v objektu památníku Vojna. Premiéru měl 5. prosince 2021. Hlavní role politického vězně, se zhostil pan Martin Dejdar. Klip okamžitě zaujal posluchače a během prvních 50 dnů získal jen na youtube přes 100 000 shlédnutí. Téma klipu je velmi silné a stále aktuální. Téma lidské svobody.
„Klip je lehké připomenutí toho, že svoboda je vrtkavá věc a bez boje se o ni dá velmi lehce přijít.“ - Martin Kolinss, zakladatel, skladatel, textař, zpěvák, kytarista DEBUSTROL

Při poslechu klipu se člověku zatají dech a mrazí ho. Z textu, nářezu i prostředí, ve kterém byl klip natočen. Během chvilky nás přenese do komunistického lágru s názvem Vojna a pocítíme alespoň náznak utrpení a bezmoci neprávem odsouzených vězňů. To vše umocní herecké umění Martina Dejdara, který se v klipu zhostil role vězně.

Pro natočení klipu vybral DEBUSTROL velmi silné místo. „Památník Vojna má svou nenapodobitelnou atmosféru, ze které tě naprosto mrazí a máš z ní hrůzu. A tu jsme chtěli využít a natočit zde opravdu strach nahánějící klip." - Martin Kolinss
Památník Vojna sloužil jako tábor nucených prací pro politické vězně komunistického režimu. Objekt byl vybudován v letech 1947 až 1949 německými válečnými zajatci jako tábor nucených prací. Po odchodu zajatců se z něj stal lágr pro politické vězně. Bylo zde vězněno, mučeno a týráno mnoho českých lidí, včetně hrdinů 2. světové války, kteří bojovali za naši vlast, za naše životy. Všechny vězně spojovalo jedno – byli nepohodlní tehdejšímu totalitnímu režimu.
Debustrol je česká thrash metalová legenda dávající sílu a energii svým fanouškům od roku 1986 až dodnes. Patří mezi průkopníky tvrdé hudby v naší zemi. Její první demo je nesmazatelným pojmem na české metalové scéně. Svými texty i melodií dokáže přesně vystihnout pocity a náladu tisíců lidí. Jejím zakladatelem, zpěvákem, textařem, kytaristou, skladatelem je Martin Kolinss.

Martine, skladba Totalitní řád má nejsilnější téma dnešních dnů. Téma lidské svobody. Téma svobody se však prolíná celou Tvou tvorbou, již téměř 36 let. Co pro Tebe znamená SVOBODA?
Svoboda pro mě především znamená, že si můžu rozhodovat sám o sobě a za sebe sama. Samozřejmě dle platných zákonů, které nám ale nemohou upírat naše ústavní práva. Bohužel dnešní doba pomalu, ale jistě spěje pod rouškou pandemie k novodobému Totalitnímu řádu…

V jaké době si napsal text TOTALITNÍ ŘÁD?
Text jsem psal v době, kdy restrikce za tzv. nouzového stavu byly v naší zemi tak nekompromisní, že jsem nemohl navštívit ani svou milovanou babičku. V tu chvíli mi ta slova naskakovala na papír úplně sama.

Debustrol Kolinss b
Proč vás napadlo oslovit Martina Dejdara s nabídkou hlavní role ve Vašem klipu?
Oslovit Martina Dejdara napadlo mého kamaráda, který se i nabídl, že nám zkusí domluvit natáčení přímo v památníku Vojna. A volba to byla úplně logická, protože Martin tam točil nádherný seriál Zdivočelá země, který se odehrává v padesátých letech.

Jaká byla jeho reakce na tuto výjimečnou nabídku?
Naštěstí s Martinem kdysi hrával v kapele IN náš baskytarista Zed, takže jsme si na něj přes našeho bubeníka Herr Milera sehnali přímý kontakt a světe div se… Martin na to ihned kývnul.

Jaká byla spolupráce s Martinem Dejdarem při natáčení?
Martin je absolutní profesionál. Takže přesně ve tři odpoledne přijel, nechal se nalíčit a za hodinu byly
jeho scény natočeny. A to upozorňuji, že jsme neměli vůbec žádný scénář… jen mlhavou představu jak by to mělo asi vypadat…. Prostě VELKEJ HEREC.

tot rad md
Jak dlouho trvala příprava a natáčení klipu? Jaká byla celkově nálada při natáčení, na tak silném a zvláštním místě? Jak jsi se tam cítil Ty?
O klipu Totalitní Řád už jsem přemýšlel velmi dlouho. Ale nakonec mě překvapilo, že realizace samotná byla opravdu rychlá. V takovém zařízení se nemůžeš cítit dobře… stále k tomu všemu máš obrovský respekt. Došlo zde k hrozným věcem, které by nikdo z nás zažít nikdy nechtěl. Já osobně jsem cítil mrazení na každém kroku…

cl tot rad h
Klip má obrovský počet shlédnutí. Během prvních 100 dnů dosáhl přes 100 000 shlédnutí, během 1. roku přes 150.000 shlédnutí a skvělé hodnocení fanoušků. Čekal jsi tak velký úspěch klipu?
Je pravda, že jsme v tento klip hodně věřili a doufali ve velký úspěch. Myslím, že v této době je to přesně trefa do černého. Takové malé upozornění, že se ta šílená doba totality může úplně klidně během pár krátkých okamžiků vrátit…

Nyní vás můžeme vidět a slyšet i přímo na koncertech. Jako jediná thrashmetalová kapela v ČR máte odvahu v této době vyjet na turné, plnit sály a dávat sílu svým fanouškům po celé ČR.  
Teď momentálně se nacházíme na turné s názvem  Nassrat tour. V názvu jsme chtěli trochu rebelie proti naprosto nesmyslným opatřením, která nám bezdůvodně likvidují náš normální svobodný život a podle našeho názoru jsou úplně zbytečná.
(Psáno v lednu 2022. Nyní Debustrol chystá nové tour Vraždící propaganda 2023.) 

Vraždící propaganda

Hrajete skladbu TOTALITNÍ ŘÁD již i na koncertech? A jestli ano, jak na ní reagují fanoušci „naživo"?
Skladbu Totalitní Řád hrajeme samozřejmě i na koncertech. Dokonce s ní začínáme náš přídavek. Fanoušci reagují parádně a to nás velmi těší a naplňuje.

Debustrol turné

Můžeme se už začít těšit na další klip? Či snad na nové CD?
Myslím, že momentálně máme naklipováno… haha… Pomalu a v klidu začínáme makat na nové desce, která by měla vyjít s výhledem dvou let.
Tak to se moc těším. Děkuji Ti za rozhovor a přeji Vám další statisíce shlédnutí Vašich klipů a tisíce živých koncertů, plných nadšených fanoušků.

My DĚKUJEME, že jste s to s námi VYDRŽELI !!! - Martin Kolinss, DEBUSTROL

Debustrol x

 

Text: Iv. Nikitinská, Martin Kolinss, foto: Daniel Kalabis, Petr Klepetko, Junek Film, video: Junek Film

cltotradfb  

 

 

 


 

M. Kolinss o svobodě a klipu Totalitní řád