Úrazy popálením

se vyznačují vysokou mortalitou. Když už člověk přežije, čeká ho velmi bolestivá, dlouhodobá a velmi náročná léčba, devastující trvalé celoživotní následky a hluboké jizvy na těle i na duši.

Popáleniny

Popáleninový úraz je poškození kůže teplem (opařením, kontaktem se zdrojem tepla či ohněm), chemikáliemi, elektrickým proudem nebo zářením. U dětí se nejčastěji jedná o poškození kůže teplem. V závažnějších případech se rozvíjí nemoc z popálení, která ohrožuje nemocného na životě zpočátku popáleninovým šokem a později sepsí.Ročně utrpí v ČR úraz popálením, který vyžaduje zásah lékaře, přes 100.000 lidí. Přes 300 lidí každý den. Z toho cca 140 dětí každý den.

 pop e

"Popáleniny patří k nejtragičtějším a nejtěžším úrazům v každém věku, u dětí ale téměř vždy znamenají bezprostřední ohrožení života. Nezměrné duševní i tělesné utrpení, kterým je tento úraz provázen, je často nad dětské síly. Každý takový úraz je spojen s dlouhodobým pobytem dítěte v nemocnici a mnoha náročnými operacemi. Ani následná, zdlouhavá rehabilitační péče není snadná a málokdo si umí představit, jakým trápením musí malý pacient, i jeho rodiče, projít. Taková péče prakticky nikdy nekončí."
Bolíto z.s.

Těžký úraz popálenin utrpěl pětiletý syn zakladatelky AVALONE, Filip. Díky největší profesionalitě, ohromným znalostem a až neuvěřitelným dovednostem lékařů Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Filip žije...

pop a   
Žije nyní nádherným životem malého kluka. Mohl nastoupit do své první třídy ZŠ, hraje fotbal, učí se na snowboardu. Dík patří všem lékařům, kteří díky své neustálé píli, snaze, bezpočtu neprospaných nocí, lety života trávenými nad učebnicemi, neustálému, nikdy nekončícímu sebevzdělávání dokáží zachraňovat lidské životy. Zachraňují tím i lidské osudy. Nejenom svých pacientů, ale celých jejich rodin.

pop vítez              

Po překonání nezměrné bolesti při popálení samém, po překonání rozsáhlého popáleninového traumatu (selhávání základních životních funkcí), po překonání strachu a bolestí z mnoha operací nastává pro popálené malé-velké hrdiny, nejdelší fáze popáleninové nemoci. Několikaleté období náročné rehabilitace a rekonstrukce a často velmi komplikovaný návrat do normálního každodenního života.

I toto období vyžaduje erudovaný přístup zdravotnických pracovníků z oborů popáleninové a plastické chirurgie, rehabilitace a psychologie.

pali-03.jpg