Běh pro válečné veterány na Kvildě

Zveřejněno: 18.května 2023

Běh pro válečné veterány na Kvildě

Napsal uživatel Petr Šturc dne 17. Květen 2023 - 13:46.

V sobotu 15. května se konal "Běh pro válečné veterány" v obci Kvilda. Tato sportovní akce, která již tradičně probíhá každoročně, slouží k uctění památky válečných veteránů a současně k podpoře jejich potřeb. Organizátoři, společnost Avalone ve spolupráci s Velitelstvím Teritoriálních sil, se opět postarali o skvělou atmosféru a nezapomenutelný zážitek pro všechny účastníky.

Pietní akt započal v 11. hodin u Památníku padlých ve 2. světové válce v obci Kvilda. Velitel Teritoriálních sil, plukovník generálního štábu Antonín Genser, přivítal všechny přítomné a ve svém projevu připomněl důležitost a oběti, které váleční veteráni přinesli pro naši svobodu. Mezi významnými hosty se objevili senátor za obvod Strakonice Tomáš Fiala, starosta obce Kvilda Radek Thér, starosta obce Modrava Jaroslav Doležal, 1. místostarostka Tábora Lenka Horejsková a zakladatelka hnutí Avalone Ivana Nikitinská. Dále se účastnili i zástupci armády, jako velitel 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice plukovník generálního štábu Luděk Teger, velitel Velitelství Vojenské policie Tábor plukovník Jan Ševčík a podplukovník Otakar Růžička z Krajského vojenského velitelství České Budějovice. Všichni přítomní položili květiny u památníků a zazněla česká hymna, kterou zpívala rotmistryně Hedvika  Peterková z 15. ženijního pluku Bechyně.

Po pietním aktu se pozornost přesunula na startovní čáru běhu, kde se sešli vojáci spolu s dětmi z hnutí Avalone. Krátký běh byl připraven vojáky z Velitelství Teritoriálních sil na kraji Kvildy. Třetí ročník tohoto běhu zahájil sám starosta Radek Thér. I ty nejmenší běžci startovali s obrovským nadšením a většina z nich vydržela běžet až do cíle. Zakladatel a hlavní organizátor běhu pro válečné veterány nadpraporčík Pavel Eigl spolu se zástupkyní VFS Terezou Stehlíkovou si nemohli běh s dětmi nechat ujít a náležitě si ho vychutnali.

Přestože se počasí nevydařilo a ranní mlha druhý den se postupně proměnila v déšť, tak to nezkazilo skvělou náladu a odhodlání všech běžců. První úsek Kvilda - Borová Lada byl předán druhé skupince běžců, která se poté vydala až do Strážného, kde předala štafetu dalším běžcům z 532. praporu elektronického boje. Celý běh byl úspěšným spojením sportovní akce a dobročinnosti, kterou bychom chtěli poděkovat společnosti SGF Development za jejich pravidelnou podporu a příspěvek na VFS při běhu pro válečné veterány. Také děkujeme dobrovolnicím, které připravovaly výborné občerstvení pro děti a přispěly tak k celkovému úspěchu akce.

Běh pro válečné veterány se stává tradicí, která si získává stále větší popularitu a podporu veřejnosti. Je to příležitost nejen pro sportovní výkon, ale také pro projevení úcty k válečným veteránům a jejich obětem. Díky těmto akcím se stále připomíná důležitost míru a svobody, které jsou neodmyslitelně spojeny s odvahou a statečností těch, kteří sloužili ve válce.

autor: kpt. Simona Mužátko
Orig. článku: https://veters.army.cz/aktuality/beh-pro-valecne-veterany-na-kvilde

Fotogalerie: 
Kvilda wb
Kvilda wo
Kvilda waNikolku z Avalone , dívenku, která polovinu svého života bojovala s rakovinou, při Běhu pro válečné veterány, donesl do cíle zakladatel běhu, tzv. "Taťka běhu", nprap. Pája “Puja” Eigl. Czech JTAC a nový vrchní praporčík 22. základna vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou. Válečný veterán, účastník tří bojových zahraničních operací.

kvilda pietní w aktPietní akt u Památníku padlých ve 2. světové válce v obci Kvilda. Pietním aktem jsme vyjádřili náš vděk všem hrdinům padlým v boji proti fašismu ve druhé světové válce za jejich boj a statečnost a zároveň lítost nad jejich smrtí.

Kvilda Pietní akt wb

NA ŽIVOTECH ZÁLEŽÍ. 


 

Běh pro válečné veterány na Kvildě